Liquid Poetry Slam 2017

Liquid Poetry Slam 2017 Results

Below are the results from the 2017 Liquid Poetry Slam. If you entered a beer in the competition, you can access your scoresheets on the Reggie Beer website. Thanks to all our entrants, judges, stewards and volunteers. And congrats to all the winners!


Medal Place Brewer Name Sub Style Beer Name Club
Spiced Beer (27 entries)
1 Charles Epperson 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer The Spicy German Indian Peaks Alers (Erie, CO)
2 Shawn Miller
CoBrewer: Shawn Miller
30B: Autumn Seasonal Beer Imperialist gourd High Plains Drafters (Cheyenne, WY)
3 Andy Hawbaker
CoBrewer: Mike Homandberg
30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Weiz Guys (Loveland, CO)
Fruit Beer (22 entries)
1 Ed Moore 29A: Fruit Beer Creat Raspberry wit Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
2 Matthew Eckhart 29A: Fruit Beer Berry Gose Outcrop Brewers (Highlands Ranch, CO)
3 Andy Hawbaker
CoBrewer: Mike Homeandberg
29B: Fruit and Spice Beer Mango Hawb Weiz Guys (Loveland, CO)
IPA (20 entries)
1 John Webber 21B: Specialty IPA Winter Trek IPA Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
2 Mark Pennick
CoBrewer: Tiago Dantas
21B: Specialty IPA Hoppy Fete National Belge Foam On The Range (Englewood, CO)
3 Remi Bonnart 21A: American IPA Hop Burst IPA Liquid Poets (Fort Collins, CO)
French / Belgian Ale (17 entries)
1 Matt Pufnock
CoBrewer: Matt Pufnock
24A: Witbier Totality Wit None
2 Mark Pennick
CoBrewer: Scott Tanner
24B: Belgian Pale Ale P@$$! Grabbin’ Belgian Pale Foam On The Range (Englewood, CO)
3 Mark Pennick
CoBrewer: Scott Tanner
25B: Saison Sari Street Saison Foam On The Range (Englewood, CO)
Light Ales / Lagers (14 entries)
1 Matt Smith 5D: German Pils Meh Pils Liquid Poets (Fort Collins, CO)
2 Andrew Mitchell 4A: Munich Helles Helles Liquid Poets (Fort Collins, CO)
3 Matt Smith 4A: Munich Helles Helles to the Yeah Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Amber and Brown Beer (14 entries)
1 Kristopher Kinsella 13A: Dark Mild Mild Bill None
2 Kevin Otting 13B: British Brown Ale Mabon NutBrown Liquid Poets (Fort Collins, CO)
3 Geoff Shipley
CoBrewer: Joe Foiani
19B: California Common Calrissian Common None
Stout (14 entries)
1 Reed Good
CoBrewer: Kathy Good
20C: Imperial Stout The Goods Imperial Stout None
2 Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
20C: Imperial Stout Hello Darkness Weiz Guys (Loveland, CO)
3 Scott Peacock 16A: Sweet Stout Singularity None
Trappist Ale (14 entries)
1 Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
26C: Belgian Tripel Wicked Tripel Weiz Guys (Loveland, CO)
2 Phillip Deis 26A: Trappist Single Bad Baby None
3 Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
26D: Belgian Dark Strong Ale Kryptonite Weiz Guys (Loveland, CO)
American Wild Ale (14 entries)
1 Tiago Dantas 28C: Wild Specialty Beer Le Terroir Raspberry The Brew Crew (Denver, CO)
2 Geoff Coleman 28C: Wild Specialty Beer Who Will Guard The Guardians Vol.2 Brewing Network, The (Concord, CA)
3 Jay Kinney
CoBrewer: WeizGuys Solera Crew
28C: Wild Specialty Beer Sour Cherry Sour Weiz Guys (Loveland, CO)
Specialty Beer (14 entries)
1 Ed Moore 34A: Clone Beer Tony Forbidden Fruit Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
2 Matt Smith 34B: Mixed-Style Beer LeTerroir Liquid Poets (Fort Collins, CO)
3 Bruce Johnston 34C: Experimental Beer V.B.P. None
Amber and Dark Lager (13 entries)
1 Jon Schiller
CoBrewer: Jon Schiller
6A: Marzen Oktoberfest None
2 Michael Bostwick 8B: Schwarzbier Black Lagers Matter Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
3 Philip LaFleur 7A: Vienna Lager Freudian Slip Weiz Guys (Loveland, CO)
Scottish and Irish Ale (13 entries)
1 Philip LaFleur 14C: Scottish Export Haggis Eater Weiz Guys (Loveland, CO)
2 Jay Walford
CoBrewer: Brandon Fitzgerald
15A: Irish Red Ale Paint the Town Red Poudre Valley Homebrewers Guild (Greeley, CO)
3 Taylor Caron 14A: Scottish Light Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Wood Beer / Smoke (13 entries)
1 Matthew Eckhart 33B: Specialty Wood-Aged Beer Jet Barrel Outcrop Brewers (Highlands Ranch, CO)
2 Ed Moore 33B: Specialty Wood-Aged Beer Miss Kitty Bourbon Barrel Imerial Stout Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
3 Remi Bonnart 33B: Specialty Wood-Aged Beer Tequila Barrel IPA Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Spiced Mead/ Cider / Perry (13 entries)
1 Jim Drew C1A: New World Cider Indian Peaks Alers (Erie, CO)
2 Adam Thompson
CoBrewer: Majken Thompson
M3B: Spice/Herb/Vegetable Mead #106 – I do acquiesce Weiz Guys (Loveland, CO)
3 Adam Thompson
CoBrewer: Eleanor Thompson
M3A: Fruit and Spice Mead #97 Weiz Guys (Loveland, CO)
Pale American Ale (12 entries)
1 Kevin Otting 18B: American Pale Ale Big Dyno Liquid Poets (Fort Collins, CO)
2 Jay Walford 18B: American Pale Ale Cascade Golden Pale Poudre Valley Homebrewers Guild (Greeley, CO)
3 Joel English 18B: American Pale Ale City of Gold Pale Ale Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Bock (11 entries)
1 David Kilts 9B: Eisbock Elsa Bock Weiz Guys (Loveland, CO)
2 David Kilts 9A: Doppelbock Gazenator Weiz Guys (Loveland, CO)
3 Ed Moore 9A: Doppelbock Tony Dopplebock Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
Traditional Mead (11 entries)
1 Adam Thompson
CoBrewer: Eleanor Thompson
M2E: Melomel #98 Weiz Guys (Loveland, CO)
2 Nelson Crowle M1A: Dry Mead Holly Treated Well Indian Peaks Alers (Erie, CO)
3 Arn Olson M1C: Sweet Mead Einar Smead Homebrew Association of Manatee + Sarasota (HAMS) (Sarasota, FL)
Porter (10 entries)
1 Ed Moore 9C: Baltic Porter Miss Kitty Baltic Porter Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
2 Michael Jackson 13C: English Porter Most Vanilla Porter Weiz Guys (Loveland, CO)
3 Kristopher Kinsella
CoBrewer: Db/Aj
13C: English Porter You know what they say None
European Sour Ale (10 entries)
1 Matt Smith 23E: Gueuze Gueuze Home, You’re Drunk Liquid Poets (Fort Collins, CO)
2 Torre Ahlberg 23E: Gueuze Gueuze None
3 Hermen Diaz 23F: Fruit Lambic Enthroned Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Strong Ale (9 entries)
2 James Allen 17D: English Barleywine Mind the Gap Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
3 Ed Moore 17C: Wee Heavy Carey Wee Heavy Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
British Bitter (7 entries)
1 Remi Bonnart 11C: Strong Bitter SMaSH ESB Liquid Poets (Fort Collins, CO)
2 Jay Kinney 11C: Strong Bitter My Pub ESB Weiz Guys (Loveland, CO)
3 Ed Moore 11C: Strong Bitter Carey Bitter Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
German Wheat Beer (6 entries)
1 James Allen 10B: Dunkles Weissbier Double D’s Dunkelweizen Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
2 Tyler McLean
CoBrewer: Andy Mitchell
10A: Weissbier Everettweizen Liquid Poets (Fort Collins, CO)
3 Leo Caselli 10A: Weissbier Loadie Bro Kristalweizen High Plains Drafters (Cheyenne, WY)

Pro/Am – Equinox Brewing
1 Jon Schiller
CoBrewer: Jon Schiller
6A: Marzen Oktoberfest None

Pro/Am – Horse and Dragon Brewing
1 James Allen 10B: Dunkles Weissbier Double D’s Dunkelweizen Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)

Pro/Am – Maxline Brewing
1 Remi Bonnart 11C: Strong Bitter SMaSH ESB Liquid Poets (Fort Collins, CO)

Pro/Am – McClellan’s Brewing Company
1 Kevin Otting 18B: American Pale Ale Big Dyno Liquid Poets (Fort Collins, CO)

Pro/Am – Soul Squared Brewing
1 Matt Pufnock
CoBrewer: Matt Pufnock
24A: Witbier Totality Wit None

Pro/Am – Rally King Brewing
1 Charles Epperson 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer The Spicy German Indian Peaks Alers (Erie, CO)

Pro/Am – Gilded Goat Brewing Company
1 Torre Ahlberg 23E: Gueuze Gueuze None

Pro/Am – Black Bottle Brewery
1 Phillip Deis 26A: Trappist Single Bad Baby None

Pro/Am – Intersect Brewing
1 Matthew Eckhart 29A: Fruit Beer Berry Gose Outcrop Brewers (Highlands Ranch, CO)

Pro/Am – Hunters Moon Meadery
1 Adam Thompson
CoBrewer: Majken Thompson
M3B: Spice/Herb/Vegetable Mead #106 – I do acquiesce Weiz Guys (Loveland, CO)

Pro/Am – Zwei Brewing
1 Ed Moore 17C: Wee Heavy Carey Wee Heavy Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)

Pro/Am – C.B. and Potts
1 Mark Pennick
CoBrewer: Scott Tanner
25B: Saison Sari Street Saison Foam On The Range (Englewood, CO)

Pro/Am – New Belgium Brewing
1 Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
26D: Belgian Dark Strong Ale Kryptonite Weiz Guys (Loveland, CO)

Pro/Am – Odell Brewing
1 Jay Kinney
CoBrewer: WeizGuys Solera Crew
28C: Wild Specialty Beer Sour Cherry Sour Weiz Guys (Loveland, CO)

Pro/Am – Three Four Beer Co
1 Bruce Johnston 34C: Experimental Beer V.B.P. None
Best Of Show – Beer
1 Jon Schiller
CoBrewer: Jon Schiller
6A: Marzen Oktoberfest None
2 Matthew Eckhart 33B: Specialty Wood-Aged Beer Jet Barrel Outcrop Brewers (Highlands Ranch, CO)
3 Tiago Dantas 28C: Wild Specialty Beer Le Terroir Raspberry The Brew Crew (Denver, CO)
Best Of Show – Mead/Cider
1 Adam Thompson
CoBrewer: Eleanor Thompson
M2E: Melomel #98 Weiz Guys (Loveland, CO)
2 Jim Drew C1A: New World Cider Indian Peaks Alers (Erie, CO)
Heavy Medal – Brewer
1 Ed Moore 7 medals: 1st:3 2nd:1 3rd:3 Total points: 14
2 Matt Smith 4 medals: 1st:2 2nd:1 3rd:1 Total points: 9
3 Matthew Eckhart 3 medals: BOSBeer2nd:1 1st:1 2nd:1 Total points: 7
3 Adam Thompson 4 medals: BOSMead/Cider1st:1 1st:1 2nd:1 3rd:1 Total points: 7
Heavy Medal – Club
1 Weiz Guys (Loveland, CO) 16 medals: BOSMead/Cider1st:1 1st:4 2nd:5 3rd:6 Total points: 29
2 Liquid Poets (Fort Collins, CO) 14 medals: 1st:4 2nd:4 3rd:6 Total points: 26
3 Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO) 11 medals: 1st:5 2nd:3 3rd:3 Total points: 24